Terapia uzależnień

Jestem specjalistą psychoterapii uzależnień w trakcie procesu certyfikacji. Ukończyłem Studia Podyplomowe w Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego na kierunku: „Terapia uzależnień i współuzależnionych”.
Pracuję z dziećmi i młodzieżą w Fundacji „Od nowa” w Tczewie.
Pracuję jako terapeuta w OPIRPA

W obecnej sytuacji młodym ludziom, ale i nie tylko młodym, coraz trudniej jest nadążyć za szybko zmieniającą się rzeczywistością. Dodatkowo skrypty zachowań rodzinnych, to, co wynieśli ze swoich domów rodzinnych nie zawsze uzbroiło i uodporniło ich na stres związany z dokonywaniem decyzji „tu i teraz”.

Coraz trudniej jest się w tym wszystkim połapać. Czasami, sytuacja wydaje się tak trudna, że jedyną formą rozładowania napięcia, poradzenia sobie z tą sytuacją zmusza do sięgnięcia tylko „jeden raz” po substancję, dzięki której można (przynajmniej na chwilę) zapomnieć o tym, co wokół nas. Nawet za cenę późniejszych skutków ubocznych.

Gdy ten „jeden raz” zmienia się w stan ciągły, trudno jest samemu sobie z tym poradzić. Czasem po „jednym” razie, dla uniknięcia skutków ubocznych pojawia się „n-ty raz”. I sytuacja staje się trudna do odwrócenia, gdy następują zmiany biologiczne w mózgu i całym ciele człowieka.

Zapraszam do kontaktu, umów się na wizytę, abyśmy razem wypracowali sposób wyjścia z sytuacji z pozoru nie do rozwiązania . I powrotu do siebie.


Uzależnienia od komputerów, telefonów i internetu.

Młodzi ludzie dziś coraz bardziej izolują się w świat „bezpieczny” dla nich, w którym nikt nie krzyczy, nie bije. Świat, w którym to „ja” rządzę. Zdobywanie nowych znajomości jest względnie łatwe. I co najważniejsze można pozostać anonimowym, kryjąc się za niewiele mówiącym „nickiem„.

Coraz trudniej jest rodzicom utrzymać w ryzach, młodych (czasem zbuntowanych), a czasem zwyczajnie ciekawych ludzi.

Terapia ma na celu powrót do właściwej hierarchii wartości, tego, co dobre i pożyteczne. Nie chodzi tu o całkowite zerwanie z dostępem, ale o „zdrowe” używanie tego, co ma pomagać, a nie dominować.  W dobie nauczania zdalnego trudne byłoby wyciągnięcie po prostu wtyczki. 

I nie ma jednej recepty gotowej na wszystko i dla wszystkich. Każda sytuacja jest inna i wymaga innego podejścia.

Stąd wiele szkół i pomysłów na zmierzenie się z sytuacją, która coraz częściej wymyka się spod kontroli. 

Zadzwoń lub napisz, umów się na spotkanie w sprawie terapii.


Zgody